विजय धिमाल

मोरङ १३ फागुन
नेपाल सङ्गीत तथा नाट्य प्रज्ञा-प्रतिष्ठानको आयोजना र उर्नि तुन्जाई सांस्कृतिक मन्च, केन्द्रीय कार्यसमितिको सह-आयोजक तथा व्यवस्थापनमा धिमाल समुदायको परम्परागत पुख्र्यौली जान्मदेखि मृत्युु सम्म गरिने सांस्कृतिक प्रदर्शनी कार्यक्रम भएको छ ।


मोरङको उर्लाबारीमा ३ मा अवस्थित धिमाल जातीय विकास केन्द्र केन्द्रीय कार्यालय परियोजना स्थलमा प्रदर्शन भएको हो । धिमालको संस्कार र संस्कृतिबारे उजागर तथा संरक्षण सम्बर्द्धनमा उल्लेखनीय योगदान गरेको तथा गर्दैआएको संस्कृति विद र कलाकारलाई सम्मान गरिएको थियो जसमा कविन्द्र धिमाल, चन्द्रकान्त धिमाल, हरि धिमाल, अम्बर धिमाल, गोलान्धर धिमाल, धनबहादुर धिमाल र टेकबहादुर धिमाल रहेका थिए ।


धिमाल भाषा वा कला, संस्कारमा केही मात्रामा भिन्नता रहेको छ जे भएपनि हामी धिमाल जाति हौ र सम्बन्धित निकायले पनि यसको लेखाजोखा राख्नु पर्ने माइपारिका अग्रज संस्कृत विद चन्द्रकान्त धिमालले भनाइ राखेका थिए । निकै अघि हाम्रो पालामा जन्म, विवाह र मृत्यु आफ्नै जातीय परम्परा र विधि अनुसार हुने गर्दथ्यो हालको समय सम्म आइपुग्दा हराउदै गएको अवस्था छ हामीले यस्ता कुरामा ध्यान नपुर्‍याउने हो भने जातीय अश्तित्व नै हराउने अनुसन्धान विद कविन्द्र धिमाल बताउँछन् ।

हरेक जातिले आफ्नो कला, संस्कार, संस्कृति र जातित्व जोगाउन आफै जागरुक हुन आवश्यक, बाह्रिय मुखि भएमा पहिचान हराउने उर्लाबारी नगरपालिकाका उप-प्रमुख मिना खतिवडाले बताउदै उर्लाबारी नगरको पहिलो जाति भएकोले नगरले सक्ने साथ र सहयोग गर्ने प्रतिबद्धता व्यक्त गरिन ।
कार्यक्रमको उर्लाबारी नगरपालिकाका उप-प्रमुख मिना खतिवडा, विशिष्ट अतिथिमा सङ्गीत तथा नाट्य प्रज्ञा-प्रतिष्ठानका प्राज्ञ देवकुमार चौधरी, उर्लाबारी नगरपालिकाका वडा नम्बर ३ का अध्यक्ष भिष्मराज बुढाथोकी, धिमाल जातीय विकास केन्द्र केन्द्रीय अध्यक्ष अम्बर बहादुर धिमाल र अतिथिमा नेपाल चलचित्र महासंघका अध्यक्ष अरुण प्रधान, कवि तथा साहित्यकार दिलिप सगर राई, धिमाल जातीय विकास केन्द्र केन्द्रीय सह-अध्यक्ष केदार धिमाल, उर्नि तुन्जाइ सांस्कृतिक मन्चका अध्यक्ष नरसिंह धिमाल, धिमाल जातीय विकास केन्द्रका महासभा सह-अध्यक्ष कविन्द्र धिमाल र बरिस्ठ कलाकार तुन्जाइ सांस्कृतिक मन्चका भुपु अध्यक्ष हरि धिमाल लगायत रहेका थिए भने कार्यक्रम भने नेपाल सङ्गीत तथा नाट्य प्रज्ञा-प्रतिष्ठानका प्राज्ञ डाक्टर किराँतीको सभापतित्वमा भएको थियो ।

प्रतिक्रिया

सम्बन्धित खवर

ताजा समाचार

लोकप्रिय